Kaip pirtis padeda tvarkytis su psichologinėmis problemomis?
Stresas mus lydi daugelyje gyvenimo situacijų. Kiek giliai mes jį įsileidžiame, lemia visa eilė veiksnių. Tai, mūsų įpročiai, iš vaikystės suformuotas emocinis stabilumas, disciplinuotumas ir daugelis kitų. Per keliolika metų, vertindami savo ir kolegų patirtį įsitikinome, pirtis – tai vieta, kurioje atsigauna kūnas ir atsiveria erdvė, galinti padėti kovoti su psichologinėmis problemomis. Nors pirtis jau šimtmečius vertinama, dėl fizinės sveikatos gerinimo savybių, šiandieniniai tyrimai ir praktinės patirtys parodo, kad ji gali turėti svarbų vaidmenį emocinės ir psichinės gerovės puoselėjime. Šiluma, garas, emociškai stabilūs bičiuliai, ir procedūrinė meditacija, labai padeda tvarkytis su stresu, nerimu, depresija.
Streso mažinimo priemonė – pirtis.
Manote pirtis išspręs problemas už jus – NE!
Meluotume, jei sakytume, kad toks paprastas veiksnys, kaip pirties lankymas sutvarkys visiškai sugriautą vidinį pasaulį. Žinoma, tradicinės lietuviškos pirties lankymas, labai padės jums atsistatyti po įtemptos darbo savaitės, ar eilinio nuovargio. Jei kamuoja rimtos problemos, derėtų kreiptis į tos srities gydytoją-specialistą. Yra šaltinių teigiančių apie stipresnį pirties poveikį. „JAMA Psychiatry“ publikavo 2022 metais atliktą tyrimą, kurio išvadose rašoma <Reguliarus pirties naudojimas susietas su mažėjančiu depresijos simptomų pasireiškimu. Tyrimo eigoje dalyvaujantys mokslininkai paaiškino, kad sauna keldama kūno temperatūrą imituoja karštinę. Tai stimuliuoja tam tikras smegenų dalis, kurios atsakingos už emocijų reguliavimą.> Nenorime apie tai plėstis, geriau papasakosime iš „savo varpinės“.
Mūsų patirtis
Nemanykite, kad mums visuomet viskas sekėsi ir buvome tuo, kuo esame dabar. Per tiek metų, kiek lankome pirtis turėjome rimtų gyvenimo iššukių. Buvo etapas, kai maitinome advokatus, teisininkus ir kitas instancijas, bet tik ne save. Lėšų užtekdavo kruopoms ir kelionei į pirtį. Atkreipkite dėmesį, net tuo nelengvu periodu išsaugojome šį pomėgį. Jis tikrai padėjo mums išlikti stabiliems ir kabintis į naujas idėjas. Žinoma, tuo metu lankėme tik draugų (AČIŪ JIEMS) pirtis ir net nesvajojome, kad galėtume eiti į pirtį, kurioje reikia už kažką mokėti. Šiai dienai viskas paprasta ir suprantama, lankome tas pirtis, kurias norime lankyti. Neprikalusomai nuo to, ar jos Lietuvoje, ar kitoje šalyje. Tikriausiai ačiū už tai reikėtų pasakyti vienas kitam, meilei, tikėjimui, TĖVAMS ir gerajai pirties energijai. Pirtyse visuomet turėjome sustojimą, savęs įsiklausymą, tyliai takšinčius krosnies akmenis ir vienas kito meduotas rankas, kurios su kruopštumu, bei rupesčiu masažavo kūną. Kartais, atsukus minčių laikrodį atgal atrodo, kad pirtyse įsimylėjome vienas kitą iš naujo… Išbandykite šį nuostabų pomėgį ir jūs. Gal patiks?
Kaip tai veikia?
Pirties ir socializacijos terapinė vertė
Dažnu atveju pirtis yra socialinė erdvė, kurioje žmonės bendrauja, dalinasi savo istorijomis ir patirtimi. Bendravimas, esant ramiame ir draugiškame kontekste, gali padėti sumažinti izoliacijos jausmą, kuris dažnai būna susijęs su depresija ir kitomis psichologinėmis problemomis. Psichologai pastebi, kad buvimas šalia kitų žmonių pirtyje gali sukurti artumo ir bendruomenės jausmą, kuris yra svarbus psichinei sveikatai.
Pirties lankymas pats iš savęs neapsiriboja vien sėdėjimu pirtyje. ir malonių procedūrų gavimu. Tai, visa procesų visuma. Juk, viskas prasideda nuo ankstyvojo pasiruošimo ir šiuose etapuose jūs jau galite dalyvauti. tai labai ramina. Jei patys rinksite šakeles vantoms, žoleles arbatoms ir kvapams, praleisite daug laiko nuostabioje gamtoje. Susiraskite bendraminčių, su kuriais galėtumėte vykti į tokias keliones. Tam puikiai tiks visų pirties lankytojų pamėgta bendruomenė PRIEPIRTIS – ją rasite facebook socialiniame tinkle. Jei pabandysite patys iš anksto ruošti pirties procedūroms reikalingus kūno šveitiklius ir kitas priemones, taip pat turėsite puikų meditacinį laiką. Galbūt, net sumanysite elementarų pirties drabužį pasisiūti. Jei tai jums sudėtinga, patikėkite šią vietą profesionalams – pirties madų kūrėjams. Matote, ši veikla tiesiog sukuria neformalią socializacijos erdvę, kuri padės atsitraukti nuo kasdieninių rūpesčių. Viskas, ką jums reikia padaryti – nedvejoti ir žengti žingsnį, jau dabar.
Mindfulness ir meditacijos elementai pirtyje
Dar viena svarbi pirties teikiama nauda yra galimybė užsiimti sąmoningumo praktikomis. Pirtis gali tapti puikia aplinka meditacijai ir savistabai. Šiluma ir ramybė, susijusi su pirties ritualais, leidžia susikoncentruoti į savo kūno stebėjimą, kvėpavimą ir mintis, išlaisvinant protą nuo kasdienių rūpesčių. Ši būsena, artima „mindfulness“ metodikoms, kurios vis dažniau taikomos terapijose, skirtose nerimo ir depresijos gydymui.
Įvairūs tyrimai rodo, kad „mindfulness“ praktikos pirtyje gali padidinti bendrą atsipalaidavimo lygį, pagerinti miego kokybę ir padėti kovoti su neigiamomis mintimis. Nors sąmoningumo praktika dažniau siejama su joga ar meditacija, pirtis gali būti puiki papildoma erdvė šiai praktikai ugdyti. Svarbu tai, kad pirtyje esame priversti lėtinti tempą, o tai suteikia galimybę susitelkti į dabartinį momentą, kas yra esminis sąmoningumo elementas.
Mūsų stebėjimas ir veiksmai
Kartais paklausia – „O kiek gi jūs atvedėte žmonių į pirtį ir kiek jų nuraminote?“. Atsakysime nuoširdžiai, to nesekame. Bendrąja pirčių populiarinimo tema dirbame labai daug. Gal reikėtų fiksuoti ir atskirti individų kategorijas. Jei kalbėtume ne šiaip apie žmones lankančius pirtį ir jos nežinančius, o apie psichologinių – emocinių problemų turinčius, išskirtume juos į dvi kategorijas. 1-oji (GEBANTYS PRIITI PAGALBĄ) ir 2-oji (VISKĄ ŽINO PATYS IR JIEMS VISKAS GERAI).
1-mosios kategorijos atstovai linkę priimti bet kokią pagalbą iš pašalies, svarbu, kad ji padėtų išspręsti jų problemas. Tokiems pasiūlome ir pirtį, kaip vieną iš papildomų raminančių veiklų. Ar jie tuo pasinaudoja – jų reikalas. Mūsų pareiga pasiūlyti.
2-osios kategorijos atstovai, viską supranta ir moka patys. Pirtis jiems, kaip ir joga ar kita meditacinė praktika visiška nesamonė. Jie įsitikinę, kad pirtis yra girtuokliavimo ir paleistuvystės vieta. Iš šalies, šie žmonės serga tokiomis ligomis, kaip materialinis pavydas, sužadėtinio neištikimybės baimė, „o ką pasakys žmonės“ ir t.t. Tokiems nieko nesiūlome. Paleidžiame juos žygiuoti pro šoną ir džiaugiamės, kad nepadėjo kojos ant mūsų gyvenimo kelio…
Išvados
Apibendrinam, ar pirties lankymo veikla tinkama mažinti stresui:
- Taip. Padeda visais atvejais, tik žmogus turi turėti norą pagalbai.
- Taip. Tai buvimas gamtoje, paukščių ir upelio garsai, bei lauko gėlių kvapai.
- Taip. Tai bendryste su emociškai stabiliais ir gyvenimu patenkintais žmonėmis.
- Taip. Tai šiluma, vanduo, vantų lapai, švelnios žmogaus rankos ir ramybė.
- NE! Jei esi asmenybė iš 2-osios kategorijos (skaityti aukščiau)/