Aktyvus gyvenimas, Priepirtis, Sveikesni patarimai

Svajonė – Mėlynosios zonos

melynosios zonos

Tobulėti būtina!

Taip atsitiko, kad pieš savaitę 2023m. spalio 14d. buvau tiesiog užrašytas į paskaitą – seminarą, kuris paskatino dar kartą įsitikinti tiesa, jog gyvenimas mane veda teisingu keliu ir viskas, ką veikiu, yra prasminga. Dėkoju dr. Tomui Vaičiūnui – LSMU gyvensenos medicinos studijų programos vadovui ir šio reikalo klinikinių algoritmų pradininkui Lietuvoje. Tarp populiariosios žiniasklaidos ir šou-influencerių dėstomų sveikos gyvensenos tiesų jis nepopuliarus, nes tiria nefarmokologinius gydymo būdus. Savaime suprantama, tai neskatina pirkti įvairių „super mega naudingų“ lieknėjimo dietų programų ir „įspūdingo poveikio“ papildų.

Kyla sveiki klausimai, ar ne?

Svajonių žemės – BLUE ZONES. Kaip tai susiję su Lietuviška pirties lankymo tradicija? Kaip gyventi sveikiau? Šiokią tokią išvadą pasidarysite paskaitę šį straipsnį. Net neabejoju, kad jums kilo šie ir panašūs klausimai, jei iki čia atėjote. Apie tai mąsčiau ir aš. Dr. Tomas Vaičiūnas padėjo tai suprasti, pasitelkdamas tikrą, praktiniais ir klinikiniais tyrimais paremtą mokslo pusę.

tomas vaiciunas

Šiame straipsnyje aptariamų MĖLYNŪJŲ ZONŲ gyventojai gerokai dažniau perkopia 100 metų gyvenimo trukmę lyginant su kitų pasaulio vietovių gyventojais. Kas lemia šį reiškinį? Kur yra MĖLYNOSIOS ZONOS?

Loma Linda – Kalifornijoje JAV, Nicoya –Kosta Rikoje, Sardinia – Italijoje, Icaria – Graikijoje ir Okinawa – Japonijoje – tai vos 5 vietos mūsų žemėje, kur žmonės gyvena ilgiausiai. Toliau kalbėdamas apie juos siejančius mitybos įpročius ir judėjimo ypatumus dagiausiai pavyzdžių turėsiu iš Loma Linda regiono, nes Tomas pastaruoju metu ten lankėsi, daugiausiai dirbo ir sutiko įvairių pavyzdžių.

Oi, tie keisti faktai…

Nors nesu aktyvus kažkurios religijos sekėjas, tačiau įdomūs faktai verčia susimąstyti. Apie 74% Loma Lindos gyventojų yra adventistai. Iš pirmojo „Forbes“ 10-tuko turtingiausiųjų 8 yra adventistai. Žiūrint į sveiko gyvenimo esmę, konstatuojame faktą, kad jie visiškai nevartoja gyvulinės kilmės produktų ir yra labai socialūs.

Bendravimas!

Kas sieja visų 5 mėlynųjų zonų ilgaamžius. Didelė jų dalis gyvena remdamiesi pasidalijimo principu. Kuo jie dalinasi? Beveik viskuo: gera žinia, naudinga informacija, sveikais patarimais ir šiltais jausmais. Tarp šių regionų gyventojų vyrauja didelis bendruomeniškumas. Bendravimas su kitais savo kaimelio, miestelio gyventojais, kaimynais ir visais bendraminčiais yra labai svarbi jų gyvenimo dalis. Bendravimo pirmenybė  teikiama savo šeimai, tėvams, broliams ir seserims bei vaikams. Jie jaučia pareigą padėti savo artimajam ar kitam bendruomenės nariui karjeros kilime ir profesiniame tobulėjime. Susėdę prie bendro stalo, jie dalinasi išskirtinai teigiamomis žiniomis bei emocijomis. Dažniausiai nuo stalo pakyla, pasiekę 80% sotumo jausmą, nors maisto kiekio beveik neriboja.

kas sieja ilgaamzius

Apie sveikesnį maistą.

Mitybos ypatumai. Pagrindiniai mitybos grandinės elementai, labiausiai siejantys „Blue Zones“ gyventojus, tai  šakninės daržovės, ankštiniai ir sėklos. Perdirbti maisto produktai sudaro tik 20% viso raciono. Itin didelis dėmesys skiriamas fermentavimui. Fermentuojamos beveik visos daržovės ir daugelis vaisių. Maiste mažai rudos spalvos. Racione vyrauja ryškių spalvų daržovės, vaisiai ir prieskoniai.

Suprantama, kad sunku kiekvienam iš mūsų atsisakyti mėsos ir tapti visišku sveikuoliu. Tačiau, pasak dr. Tomo Vaičiūno, galime savo organizmui padėti ir nuosekliai pereidami prie sveikesnės mitybos,panašios į tą, kuria mėgaujasi ilgaamžiai. Jei ženkliai padidinsime savo racione daržoves, vaisius, pakeisime duonos gaminius iš mielinių į gamintus iš raugo, jau būsime padarę daug. Jei dalį suvartojamos mėsos pakeisime žuvimi, bus puiku. Jei pasistengsime nepirkti perdirbtų maisto produktų, labai sau padėsime.

Stebuklų nebūna, bet…

Yra ir pagalba „iš šono“ jūsų norui sustiprėti ir gerinti savo sveikatą. Tačiau supraskite, tai negali veikti su jūsų visišku mitybos ir fizinio aktyvumo ignoravimu. Pats efektyviausias būdas sau padėti, tai stiprinti organizmo imuninį atsaką. Beta gliukanai yra itin stiprūs imuninės sistemos stimuliatoriai. Neišgryninto gliukano randama javuose, jūrų dumbliuose ir lastelių sienelėse pas kaip kuriuos grybus. Tiriant organizmo atsaką į beta gliukanus atlikta virš tūkstančio mokslinių tyrimų, patvirtinusių jų naudą. Rekomenduojama beta gliukanus, kartu su Omega3 vartoti ne ilgiau kaip 30d. Po to reikalinga 3 mėnesių pertrauka. Nedarysiu jokios reklamos konkrečiam produktui, tik pasidalinsiu žiniomis, kad kokybišką ir tinkamos koncentracijos beta gliukanų papildą gamina vos pora gamintojų visame pasaulyje, ir gaila, bet abu ne mūsų žemyne. Net neabejoju, kad susirasite juos, jei jums ši informacija pasirodė įdomi. Nesu medicininį išsilavinimą turintis darbuotojas, tad jei norite apie beta gliukanų naudojimo kiekius ir periodiškumą sužinoti daugiau, užsirašykite į paskaitas ar seminarus pas dr. Tomą Vaičiūną ir išgirsite visa tai iš pirmų lūpų.

Apie Omega 3

Kita labai paprasta taisyklė. Yra žmonių, įsitikinusių, kad gali padauginti Omega3, arba mano, jog Omega3 ir Omega6 polinesočiosios rūgštys gali turėti netinkamą santykį. Mane patikino, kad nekeičiant mitybos įpročių ir papildomai naudojant Omega3 neįmanoma jų padauginti. Nebent, pradėsite įtin aukštos kokybės alyvuogių aliejų gerti tiesiai iš butelio.

Kas, dar naudingo?

Jei savo racioną praturtinsite ciberžolės šaknimis (ne jau paruoštais milteliais) + daržovėmis + vaisiais + raugo duona + žuvimi ir pasidomėsite Resviratrolio įtaka organizmui, jau būsite arti teisingo kelio.

Nenorėdamas jūsų varginti ilgomis istorijomis, perduosiu žinią, kad „Blue Zones“ gyventojai labai daug juda. Ne, tai nebūtinai sportas, tiesiog, jei įmanoma, jie visur eina pėstute, važiuoja dviračiu, lipa laiptais, dirba sode, žaidžia su vaikais ir puoselėja pozityvius socialinius ryšius.

Prie ko čia pirtys?

Paklausite, kuo tai susiję su lietuviškos pirties lankymu. Negi nepastebėjote, kad net patys to nejausdami kuriame naujos kartos pirčių lankymo tradicijas, kuriose nėra alkoholio, mažinama maisto kiekio reikšmė. Atsigrežiama į senuosius, sveikus produktus ir skatinami pozityvūs socialiniai ryšiai tarp pirties bičiulių. Mums nepavyks per trumpą laiką paversti Lietuvos mėlynąja zona, bet galime atvesti į savo bendruomenę kiek įmanoma daugiau tautiečių ir skatinti socialią, brandžią ir sveiką tautą. Ne veltui, pradedant PRIEPIRTIS bendruomenės veiklą, tiesiog gimė tekstas – SVEIKAS IR AKTYVUS GYVENIMAS SU PIRTIMI.
Iki pirties proceso yra daug įvairių reikalų. Vantų ir žolelių rinkimas gamtoje su pirties bičiuliais. Sveikesnių užkandžių gamybai skirtų daržovių ir kitų kultūrų auginimas, bei priežiūra. Pirčių paruošiamieji darbai. Organizaciniai klausimai, suburiant bičiulius į pirtis. Naujų pirčių lankymas, naujoviškai vadinamas – pirtiniu turizmu. Domėjimasis sveikesniu gyvenimo būdu. Visa tai mus artina prie MĖLYNOSIOS ZONOS.

Visuose  penkiuose regionuose yra subtilių žinių apie libido, bet aš ne profesorius ir bijau nupasakoti ne į tą pusę, tiesiog atraskite laiko paklausyti dr. Tomo Vaičiūno. Labai REKOMENDUOJU.

Gerų gyvenimo emocijų ir
daug teigiamų patirčių.
Iki kito šilto.

Ksaveras iš Priepirčio