Augalai pirtims, Priepirtis

Vingiorykštė

pelkinė vingiorykštė

Apie Pelkinę vingiorykštę.

Lietuvos teritorijoje nuo seno auga dvi rūšys. Pelkinė vingiorykštė (lot. Filipendula ulmaria) ir Pievinė vingiorykštė (lot. Filipendula vulgaris). Abi žydi birželio, liepos mėnesiais. Pelkinė vingiorykštė auga iki 1,6m aukščio gausiomis augalų grupėmis. Išskirtinis ryškus aromatas neleis jums jos sumaišyti su kitu augalu. Pakaks viena kartą šį puikų augalą išbandyti ir eidami pamiške atskirsite jo kvapą nuo kitų augalų.

Augimvietės.

Drėgnos pamiškės, pelkingų teritorijų pakraščiai ir miško kelių grioviai yra ta vieta, kur rasite Filipendula ulmaria. Jos puikiai auga ir prie judrių, bei asfaltuotų, miškus kertančių kelių. Tačiau, norint švaraus ir neužteršto augalo rekomenduojame jų žiedus rinkti atokesnėse teritorijose.

Panaudojimo būdai.

Iš Pelkinės vingiorykštės gaminama ryškaus skonio arbata. Daroma tinktūra. Rišamos kvapų vantelės pirties aromaterapinėms procedūroms, šviežios, džiovintos arba šaldytos. Garinamas nuostabaus aromato hidrolatas. Ruošiami nuovirai. Gaminamas šaltas gaivus gėrimas.
Norint paruošti gaivinantį gėrimą, reikia ištirpinti kiek šiltesniame, nei kambario temperatūros vandens puslitryje porą šaukštų medaus. Įdėti į 3 litrų stiklainį kelias augalo šakeles, supilti ištirpintą medų ir pripildyti stiklainį vandeniu iki viršaus. Jei yra galimybė, vietoje įprastinio geriamo vandens naudokite šaltinio vandenį.

Pelkinės vingiorykštės gydomosios savybės.

Tai vienas iš plačiai naudojamų vaistinių augalų. Būtent iš šio augalo išgauta salicilo rūgštis, buvo panaudota aspirino gamybai. Taigi, jau suprantate, vingiorykštės arbata = aspirinas be šalutinių poveikių. Augalas gausus flavanoidais, vitaminu C, glikozidais ir rauginėmis medžiagomis. Turi stiprias priešuždegimines ir antiseptines savybes. Vingiorykštė skatina prakaito ir šlapimo išsiskyrimą, taigi galite su jos arbata paspartinti prakaitavimą, jei jums pirtyje organizmas „sustresuoja“ ir tai sunkiai pavyksta. Vingiorykštė tinka sergantiems podagra ir reumatu. Vingiorykštės nuoviras plačiai taikomas liaudies medicinoje. Juo plaunamos smulkios žaizdelės, gydoma sudirgusi ir įvairiomis ligomis pažeista oda. Pastebimas teigiamas augalo poveikis skrandžio gleivinės apsaugai ir gydymui. Malšina rūgštingumą.

PIRTIES AUGALAS? – Taip. Tinka aromaterapinėms pirties procedūroms. Pelkinė vingiorykštė valo odą, turi raminamąjį poveikį ir teigiamai veikia pirties lankytojų nervų sistemą. Naudojama ir vonioje.

NEREKOMENDUOJAMA – maitinančioms mamoms ir nėščiosioms.

Moksliniai tyrimai.

  1. Kragujevaco universiteto Mokslų fakultete, Serbijoje 2015m. atlikti tyrimai Filipendula ulmaria metanolio ekstraktų genotoksiškumo ir antigenotoksiškumo įvertinimas. Išvadose teigiama:

Rezultatai pirmą kartą parodė, kad šaknų ir oro dalių ekstraktai bei Filipendula ulmaria šaknų ekstraktai atskleidė genotoksinio aktyvumo nebuvimą. Metanolio ekstraktai gali apsaugoti DNR nuo žalos, kurią sukelia alkilinimo agentai ir hidroksilo radikalai. Šie rezultatai parodė, kad šio augalo metanolio ekstraktai gali duoti daug komerciškai prieinamų antimutageninių medžiagų.

2. 2014m. „Porto universitetas“ Portugalijoje, kartu su „Vėžio vaistams atsparumo grupe“, IPATIMUP atliko NCI-H460 naviko lastelių linijos dauginimosi įtaką Pelkinės vingiorykštės ekstraktų poveikyje. Tyrimo metu nustatyta, kad nuoviras stabdė naviko lastelių augimą. Ekstraktas padidino p21 geno kiekį.