Ir kas gi, galėtų pasakyti, kad ponas Pelynas, kitaip vadinamas karčiuoju kiečiu yra skanus augalas. Tikriausiai, nei vienas. Nepaisant įtin agresyvaus kartumo jis vertinamas ir mėgstamas liaudies medicinoje. Dažniausiai aprašoma šio augalo savybė – žarnyno parazitų valymas. Taip pat kartųjį kietį tautiečiai naudoja esant kepenų ligoms, virškinimo sutrikimams ir apetito gerinimui.
Kaip šį augalą naudoja pirtininkai?
Pirmo garo (pirmo užėjimo į pirties garinę) metu. Surišama nedidelė vantelė, kuri palaikoma virš kylančio garo, (taip sužadinamos kvapiosios augalo savybės) ir pirtininkas, sklindantį kvapą lengvai vėduoja link sėdinčių pirčiulių. Oras pripildomas įtin ryškaus aromato, kuris, kaip teigia daugelis pirtininkų veikia antibakteriškai.
Iš pelyno gaminamas hidrolatas. Jis naudojamas kaip antibakterinis ir odą tonizuojantis, bei nuo kraujasiurbių vabzdžių saugantis purškiklis.
Patalpų smilkymui. Tinkamai surišus džiovinto pelyno augalą smilkomos patalpos. Tai senas Lietuvių liaudies praktikuojamas patalpų dezinfekavimo būdas, padedantis atbaidyti vabzdžius.
Pelyno arbata. Sudėtyje yra – kartieji glikozidai, organinės rūgštys – obuolių ir gintaro, flavanoidai, karotinas, vitaminai C ir B6, kalcis ir kalis. Dėl didelio kartumo, pirtininkai dažnai maišo ją su kitomis arbatžolėmis ir vartoja retsykiais. Dėl stipraus karčiojo kiečio poveikio visuose informacijos šaltiniuose vieningai sutariama, kad negalima ją vartoti kasdien, kaip pagrindinę arbatą. Bet, jei mėgausitės pelynu retsykiais, padėsite savo žarnynui išsivalyti nuo nepageidaujamų gyventojų.
Dėmesio – arbata netinka nėščiosioms ir kūdikius žindančioms moterims. Taip pat sergantiems gastritu ir skrandžio opa. Dėl kitų nepageidaujamų poveikių ir alergijų būtina tartis su gydytoju.
Kur rasti pelyno?
Tai, dirvožemiui nereiklus augalas. Galima būtų sakyti priešingai, jis būtinai augs ten, kur kiti neauga. Dažnai pelyno galite rasti senų sodybų žvyruoto kelio pakraščiuose, smėlėtose pamiškėse ir smėlio žvyrduobių teritorijose.
Kada, kartusis kietis bus švelnesnis?
Jis neprivalo būti švelnesnis J Juokaujame, tai įmanoma. Reikia susirasti pirmamečio pelyno, jo lapeliai, bus šiek tiek švelnesni. Žinoma, jis nebus maloniai švelnus, bet išskiriamas kartumynas turės labiau „įkandamą“ skonį. Nuo seno, jau sumedėjusio augalo jie skirsis žemu ūgiu, minkštais augalo koteliais ir vešlesniais lapeliais.
Ar galima pelyną auginti?
KARČIOJO KIEČIO AUGINIMAS
Taip, žinoma, kad galima. Patys ištvermingiausi ugliukai išimami iš dirvos savaime užsisėję, po senu augalu. Galima persodinti į lysves, arba įterpti tarp kitų augalų. Vertėtų paminėti, kad daugelis piktžolių nemėgsta kiečio draugijos, tačiau reikia žiūrėti, ar jūsų sodinama daržinė kultūra draugauja su pelynu.
Kur pirkti pelyną?
Sekite priepirtis.lt naujienas. Priklausomai nuo sezono ir esamų atsargų pelyno vanteles kvapams arba pelyno sodinukus galite rasti mūsų e-parduotuvėje. Ekologiškas pelynas auginamas mūsų augimvietėje Kauno raj. Vandžiogaloje. Pelyno sodinukus geriausia užsakyti iš anksto (žiemos metu).
Jūsų sveikata ir pelynas.
Literatūros ir aprašymų apie šį augalą apstu. Yra atlikta įvairių tyrimų, tačiau, kol jie neatlikti klinikiniu lygiu, negalime 100% tvirtinti, kad paprastas augalas išgydo nuo konkretaus negalavimo. Jūs, juk suprantate, kodėl taip yra – jei pradėtume tai atsakingai tvirtinti, mus užverstų įvairiomis tikrinimo institucijomis farmacininkai. Jiems reikia parduoti savo produkciją. Esate savo gyvenimo ir sveikatos puoselėtojai ir prižiūrėtojai, saugokite ją taip, kaip manote esant geriausia. Kiekvienas turime savo praktikoje atvejų, kai tam tikrus produktus perkame iš patikimos močiutės ir puikiai suprantame, kad jų kokybė kelis kart geresnė, už prekybos tinkluose esančių produktų.
Būkite sveiki ir stiprūs.